Okładka najnowszego numeru Światełka

Okładka najnowszego numeru

W numerze

Historia

Aktualności

debiuty

Kącik przyjaźni

Kontakt

Prenumerata

AktualnościWyczaruj swoją Europę

Spędzasz wakacje w niesamowitym miejscu, gdzieś na Starym Kontynencie? Uwiecznij je koniecznie na fotografii, w swoim dzienniku z podróży - tradycyjnie pisanym albo w formacie video i zgarniaj nagrody! Jeśli oczarujesz jury, prawdziwa przygoda dopiero się zacznie...

Rozpoczyna się trzecua edycja konkursu dla młodzieży z dysfunkcjami wzroku lub słuchu „Magiczna Europa 2012”. plakat reklamujący konkurs Magiczna Europa Zadaniem uczestników jest wykonanie zdjęcia lub napisanie czy nagranie krótkiego reportażu z wakacji spędzonych w Unii Europejskiej. Zwycięzcy pojadą na niezapomnianą wycieczkę do Brukseli. W pierwszym etapie konkursu jury wytypuje 10 najciekawszych prac w dwóch kategoriach: fotografia oraz reportaż. Następnie internauci w głosowaniu wybiorą 3 najlepsze w każdej kategorii.
Termin składania prac upływa 10 października, następnie jury wybierze 10 najlepszych prac w dwóch kategoriach. W terminie 29 października – 15 listopada będzie można głosować na jedną z prac na specjalnej platformie internetowej. Prace można wysyłać elektronicznie na adres e-mail: konkurs@trzaskowski.pl lub pocztą na adres: Biuro Posła Rafała Trzaskowskiego ul. Piękna 11 lok. 8, 00-549 Warszawa
Więcej szczegółów o konkursie, jego regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie http://trzaskowski.pl/aktualnosci/magiczna-europa-2012/#txt . Wyczaruj swoją Europę!


Poczuj chemię do... pierwiastków

Masz problemy z zapamiętaniem nazw i symboli pierwiastków? Nie radzisz sobie z umiejscowieniem ich w układzie okresowym? Oto coś specjalnie dla Ciebie.
Udźwiękowiona tablica Mendelejewa odkryje przed niewidomymi i słabowidzącymi uczniami tajemnice chemi. Wystarczy wejść na stronę www.polimedia.pl/tablica i wysłuchać tego, co osoba widząca może zobaczyć lub przeczytać. Stań tylko na odpowiednim polu, a usłyszysz polską i łacińską nazwę pierwiastka, jego symbol, liczbę i masę atomową oraz gęstość. ilustracja przedstawiająca nasłuchującego profesora Informacje o metalach przeczyta Ci głos męski, a o niemetalach - kobiecy. A stan skupienia? W przypadku gazu w tle usłyszysz szum powietrza, gdy czytasz o cieczy - plusk wody, a informacji o ciele stałym towarzyszy cisza.
Nawigacja dostosowana jest do potrzeb osób niewidomych, ale jest także bardzo prosta dla tych, którzy posługują się wzrokiem. Po tablicy można bowiem poruszać się zarówno za pomocą strzałek, jak i myszki. Specjalne dźwięki sygnalizują zaznaczenie konkretnego pierwiastka, przekroczenie granicy między jednym a drugim polem, a także wyjście poza tablicę. Natomiast ruchowi pionowemu oraz poziomemu przypisano dźwięki układające się w całą gamę.
Z tego projektu mogą korzystać także osoby widzące. Dla nich poszczególne pierwiastki są rozróżnione kolorami, odmiennymi dla cieczy, gazów i ciał stałych.
Jak twierdzi pomysłodawca i wykonawca projektu Paweł Pasterz, jest to pierwsza na świecie dźwiękowa tablica Mendelejewa. W planach są kolejne pomoce dźwiękowe dla osób niewidomych z zakresu chemii i fizyki, dotyczące np. prawa Archimedesa lub zagadnień elektromagnetycznych.
Zapraszamy do testowania!


Przyroda pod palcami

Mapy, zredagowane tak, aby ułatwić odczytywanie treści dotykiem i słabym wzrokiem, teksty zapisane drukiem powiększonym i brajlem oraz płyta audio zawierająca „Przewodnik dla ucznia” oraz „Wskazówki metodyczne dla nauczyciela” – tak w skrócie można opisać „Atlas do przyrody” przygotowany przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Wydawnictwo zostało stworzone z myślą o niewidomych i słabowidzących uczniach szkół podstawowych i gimnazjów. Treść Atlasu odpowiada wymaganiom aktualnej podstawy programowej obowiązującej na lekcjach przyrody i geografii.
Atlas zbudowany jest z części kartograficznej i tekstowej.
1. Na część kartograficzną składają się 34 arkusze w formacie A2 lub A3:
- Tom I – „Polska” – 15 arkuszy + Legenda formatu A4,
- Tom II – „Świat” – 17 arkuszy + Legenda formatu A4.
Na barwne mapy nałożono bezbarwny druk reliefowy obejmujący znaki kartograficzne, dotykowe faktury powierzchniowe, brajlowskie napisy i podpisy, bądź ich skróty.
2. Część tekstową stanowią:
- „Objaśnienie skrótów użytych na mapach, TOM I – POLSKA”; wersje: czarnodrukowa i brajlowska;
- „Objaśnienie skrótów użytych na mapach TOM II – ŚWIAT”; wersje: czarnodrukowa i brajlowska;
- Płyta audio
Osoby zainteresowane mogą pobrać Atlas ze strony internetowej http://tyflologia.laski.edu.pl/tekst,488,atlas_do_przyrody#p2
Na stronie tej dostępne są następujące pliki: przewodnik dla ucznia, wskazówki metodyczne dla nauczyciela, szczegółowy opis każdej mapy oraz sposób jej czytania, a także pliki graficzne przedstawiające druk barwny oraz druk dotykowy poszczególnych map.
Rodzice niewidomych uczniów mogą zamówić Atlas bezpłatnie. Zamówienia należy składać do wydawcy – Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi – pocztą elektroniczną na adres: tono@laski.edu.pl, bądź pocztą konwencjonalną na adres: Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Laski, ul. Brzozowa 75, 05-080 Izabelin.
Do zamówienia należy dołączyć skan lub kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności dziecka.
Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi wydało „Atlas do przyrody” dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Wydawca: Polski Związek Niewidomych
Czasopismo współfinansowane ze środków PFRON